Blog

Ćwiczenia siłowe i aerobowe na cukrzycę!

Jakiś czas temu przeczytałem w Archives of Internal Medicine o ciekawym odkryciu Duńskich naukowców. Przebadali on mężczyzn pod kątem wpływu treningu siłowego i aerobowego na zachorowania na cukrzycę typu II. Okazuje się, że osoby trenujące pięć razy w tygodniu na siłowni tylko po 30 minut zmniejszają ryzyko zapadnięcia na cukrzycę typu II aż o 34%. Osoby, które ćwiczą tylko godzinę tygodniowo również mogą osiągnąć pewne korzyści, ale w tym wypadku wynosi profilaktyczny wynosi jedynie 12%.cukrzycę

Jak wspomniałem badania objęły również ćwiczenia aerobowe. Ponownie osoby trenujące aerobowo około 150 minut tygodniowo osiągnęły najlepsze efekty, czyli zmniejszyli ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II o 52%. Jednak osoby trenujące tylko godzinę tygodniowo uzyskali tylko 7%.

Jak można się domyślić najlepszy efekt daje połączenie obydwu rodzajów treningów. W takim wypadku ryzyko zapadnięcia na cukrzycę typu II spadło o 59%. Z tego badania wynika, że wystarczy jedynie 2,5 godziny tygodniowo spędzać na siłowni i drugie tyle np. biegając, aby ustrzec się przed jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych. Poza tym, wpłynie to na pewno również na masę ciała (otyłość), układ krążenia (zawał, cholesterol), czy układ oddechowy. Tak wiele możemy zyskać robiąc tak niewiele!

Polecam również:

Większa masa mięśniowa zapobiega cukrzycy!

Otyłość dzieci i młodzieży!!!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *