O mnie

Jestem absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie na kierunku wychowanie fizyczne. W swoim życiu zajmowałem się wieloma sportami (kolarstwo górskie, narciarstwo biegowe i zjazdowe, żeglarstwo, gimnastyka, judo, jiu-jitsu, kulturystyka/fitness – trening siłowy). Uzyskałem uprawnienia instruktorskie w:

– jiu-jitsu,

– kulturystyce,

– gimnastyce,

– żeglarstwie,

– kettlebell level 1 – Girya Sport

– kettebell hardstyle.

Jestem również trenerem:

– przygotowania motorycznego EPI – National Certyfikate in Strength and Conditioning

– Body Logistic System

– oraz BLACKROLL.

Poza tym posiadam tytuł menadżera sportu, specjalisty do spraw żywienia i suplementacji, specjalisty FMS. Ukończyłem wiele kursów, w tym np.:

  • Sport Strength Coach – ISCI,
  • NeuroRevolution,
  • MTG (masaż tkanek głębokich – rozluźnianie mięśniowo-powięziowe),
  • DNS Exercises I i II (Dynamic Neuromuscular Stabilisation),
  • DNS Strength Training I

Bawiłem się także w survival, jak również byłem ratownikiem WOPR. Z tego wszystkiego najbardziej pochłonęło mnie jiu-jitsu i kulturystyka. Pierwszym ze sportów zajmowałem się od szkoły podstawowej, aż do studiów. Natomiast drugim, zająłem się przed studiami i kontynuuję do dzisiaj.

W roku 2012 po raz pierwszy postanowiłem wystartować w zawodach kulturystycznych. Chciałem sprawdzić się, udowodnić coś sobie i innym oraz zdobyć kolejne doświadczenia. Dzięki przygotowaniom dowiedziałem się kolejnych rzeczy na temat reakcji organizmu ludzkiego na trening i dietę. Są to bezcenne doświadczenia, które teraz mogę wykorzystać w pracy z klientami. Na Debiutach kulturystycznych zająłem drugie miejsce w kategorii do 80 kg. W tej samej kategorii zostałem finalistą Mistrzostw Śląska. Nie mam sylwetki ciężkiego kulturysty. Dlatego w kolejnych zawodach wystartowałem w kulturystyce klasycznej, do której zdecydowanie bardziej się nadaję. Mój pierwszy (i jak na razie jedyny) start w tej konkurencji miał miejsce na Mistrzostwach Polski. Jestem finalistą tej imprezy, co uważam za duży sukces. W roku 2018 kolejny raz zmieniłem konkurencję – tym razem na men`s physique. Ponownie zostałem finalistą Mistrzostw Polski i pojechałem na Mistrzostwa Świata. Po tym starcie wziąłem rozwód ze sportami sylwetkowymi. Niestety obowiązki trenerskie nie pozwalają mi się szykować do zawodów. Jednak ta decyzja pchnęła mnie w nową dyscyplinę – trójbój siłowy. Mój debiut odbył się w listopadzie 2019 na Pucharze Świata federacji XPC. Zająłem drugie miejsce w kategorii 40-49 lat do 90 kg oraz trzecie w kategorii overall 40-49 lat. W roku 2021 sięgnąłem po pierwsze miejsce Mistrzostw Europy federacji XPC (w swojej kategorii wagowej/wiekowej).

Od listopada 2012 trenowałem futbol amerykański z drużyną Warsaw Spartans. Moje duże zaangażowanie zostało docenione przez trenera i już w pierwszym sezonie wystąpiłem w Top Lidze – najwyższa liga rozgrywkowa w Polsce. Było to kolejne ciekawe doświadczenie, gdyż nie tylko grałem, ale również pomagałem kolegom z drużyny w treningach siłowych, diecie i suplementacji. Od września 2013 byłem trenerem przygotowania fizycznego i zawodnikiem drużyny Warsaw Sharks. W roku 2015 zakończyłem karierę w futbolu amerykańskim, ale pozostałem z drużyną jako trener i konsultant. Od maja 2014 do września 2015 byłem również trenerem przygotowania siłowego Warsaw Sirens – kobieca drużyna futbolu amerykańskiego (w roku 2022 powróciłem do tej funkcji). Od listopada 2018 do października 2022 byłem trenerem przygotowania fizycznego Warsaw Mets. Od listopada 2022 pełnię tą samą funkcję w drużynie Dukes Ząbki.

Ze względu na kulturystykę zająłem się również kwestią prawidłowego odżywiania. Dietetyka interesowała mnie nie tylko jako element przygotowania sportowego, ale również jako sposób na zdrowe życie. Przez lata pracy z ludźmi pomagałem sportowcom (piłka nożna, wioślarstwo, mma, judo, kulturystyka, siatkówka, rugby, skituring, kolarstwo górskie, triatlon, stunt motocyklowy), jak i zwykłym ludziom, a nawet osobom chorym (np. cukrzykom).

Praca ze sportowcami to zupełnie inne wyzwanie niż praca z przeciętnym Kowalskim. Poza tym też ich oczekiwania są różne. Pomagam zawodnikom różnych dyscyplin w przygotowaniu fizycznym, diecie i suplementacji. W zależności od potrzeb we wszystkich wymienionych kwestiach lub jednej z nich.

Pracując natomiast ze zwykłymi ludźmi, nie tylko pomagam im schudnąć. Poza osiągnięciem wymarzonej sylwetki moi klienci odzyskują zdrowie. Wielokrotnie pracowałem z osobami chorymi na cukrzycę typu II. Część z nich znacznie zmniejszyła ilości przyjmowanych leków, ale byli i tacy, którym lekarze całkowicie odstawili leki. Wielokrotnie również pracowałem z ludźmi, którzy wzmacniali nogi przed operacją rekonstrukcji więzadeł krzyżowych. Również pomagałem im dojść do formy po operacji. To są przykłady problemów z jakimi najczęściej trafiają do mnie klienci. Jednak takich problemów jest znacznie więcej i jak dotąd zawsze dawaliśmy sobie z nimi radę.

W latach 2007-2016 byłem redaktorem magazynu „Kulturystyka i Fitness Sport dla Wszystkich”. Dzięki pracy w redakcji mogłem się dzielić swoimi doświadczeniami z większą rzeszą ludzi niż tylko ci, z którymi pracowałem osobiście. Poza tym praca w gazecie zmuszała mnie do ciągłego poszerzania wiedzy i zdobywania nowinek z kraju i zagranicy. Od roku 2010 pełniłem obowiązki redaktora naczelnego wspomnianego magazynu.

W roku 2013 współpracowałem jako manager zespołu z firmą Ofra Sport.

W 2009 roku byłem również jurorem w konkursie Fit Look Models, a w 2012 Hi Tec Body Show. W obydwu imprezach zasiadałem u boku czołowych polskich zawodników i zawodniczek kulturystyki i fitness. Już dwukrotnie zasiadałem również w kapitule „Fitness motywatorów”.

W roku 2022 i 2023 wystąpiłem jako prelegent na Polish Fascia Symposium.

Na co dzień jestem bardzo aktywną osobą. Poza treningami na siłowni, jeżdżę na rowerze, rolkach, pływam na wakeboardzie i wiele więcej. Mimo upływającego czasu nie zwalniam tempa.

Jeśli sam nie potrafisz osiągnąć celu, to oznacza, że potrzebujesz mojej pomocy. Zrób pierwszy krok, a dalej poprowadzę Cię ja.