Blog

Wpływ suplementacji na zdrowie i sprawność osób starszych

Naukowcy postanowili sprawdzić działanie suplementu wieloskładnikowego na osoby w podeszłym wieku. Wyniki okazały się zaskakujące.

Problem sprawności osób starszych zazwyczaj wiąże się z rosnącym poziomem tkanki tłuszczowej i zanikiem mięśni. Prowadzi to do trudności z poruszaniem, a w konsekwencji do urazów/kontuzji. Ze względu na starzejące się społeczeństwo Kanady naukowcy z McMaster University postanowili sprawdzić wpływ suplementacji na skład ciała osób starszych.

Poddano próbie 49 zdrowych mężczyzn po siedemdziesiątym roku życia. Podzielono ich na dwie grupy. Pierwsza otrzymała suplement składający się z:

– 30 g odżywki białkowej serwatkowej

– 2,5 g kreatyny

– 500 j witaminy D

– 400 mg wapnia

– 1500 mg omega 3 (10 ml oleju)

Druga grupa przyjmowała 22 g maltodekstryn i 10 ml oleju słonecznikowego. Takie zestawy aplikowano badanym dwa razy dziennie.

Eksperyment podzielono na dwie fazy. Przez pierwsze 6 tygodni występowała tylko suplementacja. Przez kolejne 12 tygodni obydwie grupy poddano również treningowi siłowemu i HIIT. Trening siłowy składał się z 4 ćwiczeń po 3 serie. Zakres powtórzeń wahał się od 6 do 12 powtórzeń i trzecia seria każdego ćwiczenia wykonywana była do upadku mięśniowego. Taki zestaw był wykonywany dwa razy w tygodniu. HIIT natomiast raz w tygodniu i był wykonywany na rowerze stacjonarnym – 10 x 60/60 sek.

 

Jak można się było spodziewać, poziom witaminy D wzrósł tylko w grupie suplemntowanej – o około 25%.

W grupie suplemenacyjnej nastąpił spadek poziomu glukozy oraz cholestetolu (7%) i triglicerydów (35%).

Siła wzrosła w obydwu grupach, ale w pierwszej fazie tylko u osób przyjmujących suplementy (3%). Jednak w drugiej fazie wzrost był praktycznie identyczny i wyniósł odpowiednio 20% i 21%.

Masa mięśniowa wzrosła tylko w grupie suplementacyjnej. W fazie pierwszej o 0,7 kg. Co ciekawe w fazie drugiej nic się już nie zmieniło.

Nastąpiła również zmiana poziomu tkanki tłuszczowej. W fazie pierwszej wzrosła w obydwu grupach – odpowiednio 1% i 3%. Natomiast w fazie drugiej zmalała, ale tylko w grupie suplementacyjnej o 8%.

Minusem tego badania jest zestaw suplementów. Tak naprawdę do końca nie wiadomo, który ze składników jest odpowiedzialny za zmiany. Mimo wszystko badanie to pokazuje, że zestaw dość powszechnych suplementów może być bardzo pomocny w poprawie/utrzymaniu zdrowia i sprawności osób starszych.

 

trener personalny

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *