Blog

Kreatyna i białko nie obciążają nerek

W dobie nagonki na białko ciekawe są wyniki badań naukowców z Brazylii. Kilka lat temu udowodnili oni, że kreatyna nie ma negatywnego wpływu na działanie nerek. Teraz postanowili sprawdzić tą teorię w stosunku do białka.

Na siłowniach wiele osób stosuje dietę bogatą w białko i kreatynę. Nie spotkałem się z przypadkami niewydolności nerek u nich. Jednak wielu kreatynaekspertów żywienia obawia się, że takie problemy mogą wystąpić. Naukowcy z Brazylii już wielokrotnie badali jaki wpływ ma kreatyna na nerki nawet osób w stanach patologicznych – cukrzyca czy brak jednej nerki. Za każdym razem okazywał o się, że kreatyna nie powoduje problemów.

Jak jest natomiast z białkiem? Brazylijczycy przebadali grupę dwudziestolatków trenujący siłowo. Spożycie białka wynosiło od 1,2 do 3,1 na kg masy ciała. Połowie grupy kreatyna była podawana w ilości: pierwsze 5 dni 20 g, potem 5g. Druga połowa otrzymała placebo.

Naukowcy nie zauważyli zaburzeń w pracy nerek. Poziom białka, mocznika i elektrolitów we krwi był bez zmian.

Brazylijczycy jednak zwracają uwagę na dwie kwestie:

  1. osoby biorące udział w badaniu były zdrowe; u osób, które mają problemy z nerkami sprawa może wyglądać zupełnie inaczej i wymaga monitorowania,
  2. osoby bardzo ciężko trenujące i biorące sterydy anaboliczne mogą mieć inną reakcję na kreatynę.

Zatem jeżeli jesteśmy zdrowi i ciężko trenujemy, to duże dawki białka (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku) oraz kreatyna tylko pomogą nam w treningach. Nie doprowadzą do awarii nerek.

2 komentarze

  1. Martyna

    Tutaj już został rozwiany jeden min, natomiast drugi dotyczy tego, że kreatyna nie nadaje się dla kobiet, w sensie że po jej spożyciu będą wyglądac jak przypakowany chłop. W sumie do czasu też w to wierzyłam. A dużo trenuję… Ale wystarczy poznać podstawy jej działania, by rozwiać ten mit: https://www.jestemfit.pl/artykuly/suplementy/kreatyna-czy-powinna%C5%9B-stosowa%C4%87

  2. TanieSuple

    Ciekawe informacje zostały tu zawarte. Jak do tej pory wszędzie mogłam wyczytać, ze jednak kreatyna obciążą nerki. Cieczy mnie opinia, że jednak tak nie jest.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *