Blog

Trening siłowy przeciwdziała osteoporozie

Trening siłowy przeciwdziała osteoporozie, a nawet może ją cofać u kobiet po menopauzie – dowiedli Norwescy naukowcy.

Przeciwdziałać osteoporozie można farmakologicznie, jednak badania pokazują, że powstała w ten sposób masa kostna nie jest tak mocna jak naturalna.

Norwescy naukowcy poddali badaniu kobiety po menopauzie. Wykonywały one hack-przysiady trzy razy w tygodniu – 4 serie po 3-5 powtórzeń (85-90% ciężaru maksymalnego) przez 12 tygodni.osteoporozie

Badane kobiety otrzymywały witaminę D i wapń, co miało również przeciwdziałać osteoporozie. Niestety nie podano dawek tych suplementów.

Masa kości wzrosła ponad trzykrotnie więcej niż w grupie kontrolnej, która również dostawała suplementy, ale nie trenowała. Dodatkowo siła trenujących kobiet podwoiła się.

Naukowcy jednak zwracają uwagę, że tak ciężkie treningi mogą być niebezpieczne dla osób z bardzo posuniętą osteoporozą. Mają one bowiem tendencje do łamania kości. Dlatego należy bardzo ostrożnie aplikować ćwiczenia siłowe u takich osób.

Badania te pokazują, że warto trenować na siłowni bez względu na wiek – nie tylko dla wyglądu, ale także dla zdrowia (przeciw osteoporozie).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *