Blog

Kreatyna + trening siłowy pomagają przy zwyrodnieniu stawów

Często mówi się, że osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów nie powinny trenować na siłowni. Badania naukowców z Brazylii pokazują coś zupełnie innego. Organizmy osób chorych bardzo dobrze reagują na tego rodzaju trening, szczególnie gdy kreatyna wspomaga ich pracę.

Osoby, których stawy zaczynają niedomagać w wyniku treningu sportowego zaprzestają całkowicie aktywności ruchowej. Jest to duży błąd. Mięśnie wiotczeją, stawy „siadają” i ich stan się pogarsza.kreatyna

Brazylijczycy przebadali kobiety w wieku 50-65 lat, które miały chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych. Kobiety trenowały trzy razy w tygodniu: prostowanie podudzi, wypychanie na suwnicy i przysiady. W każdym ćwiczeniu wykonywane były 4 serie po 8-12 powtórzeń.

13 z badanych kobiet otrzymało również suplementację – kreatyna – po 20 g dziennie w pierwszym tygodniu i po 5 g przez pozostały czas trwania badania.

Po 12 tygodniach siła nóg wzrosła w obydwu grupach w podobnym stopniu. O dziwo w grupie, w której kreatyna nie była podawana wzrost był nieznacznie większy.

Okazało się jednak, że kobiety z grupy przyjmującej suplement (kreatyna) znacznie mniej skarżyły się na bóle kolan, ich sztywność i ogólne funkcjonowanie stawów. Zmiana ta była praktycznie nie widoczna w grupie trenującej bez kreatyny.

Jak widać, kreatyna jest wskazana nie tylko podczas budowania masy czy siły!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *