Blog

Trening indywidualny nie może być taki sam dla każdego!!!

Pracując jako trener obserwuję często swoją „konkurencję”. Niestety przeraża mnie podejście trenerów do swoich klientów!

Trener część jest trochę jak lekarz czy rehabilitant. Trafiają do nas ludzie z wieloma zaburzeniami postawy czy aparatu ruchu, o problemach metabolicznych czy hormonalnych nie wspominając. Mnie jednak skłoniła do przemyśleń pierwsza grupa klientów.
Bardzo często trenerzy prowadzą swoich podopiecznych jak przez kalkę. Rzadko który pofatyguje się żeby zobaczyć klienta/klientkę w samej bieliźnie celem oceny sylwetki i wspomnianych dysfunkcji. W efekcie tego treningi są bardzo podobne i opierają się ciągle o te same podstawowe ćwiczenia. Czy jest to problem? A i owszem!
Sam mam pod opieką osoby z odstającymi łopatkami, uciekającymi do przodu barkami, niestabilnymi kolanami, pogłębioną lordozą lędźwiową itd. Nie można w każdym z tych przypadków tak samo pracować z ludźmi. Należy wykazać się trochę inwencją i dostosować ćwiczenia do potrzeb danej osoby.

Obserwuję jednego trenera, który ma zaokrąglone plecy. Z powodu błędów treningowych cały czas pogłębia swoją wadę, zamiast ją niwelować. Zastanówcie się w takim razie co robi ze swoimi klientami.
Kolejny trener uznaje tylko jedną metodę intensyfikacji treningów – obciążenie. W efekcie tego jego podopieczni pracują na obciążeniach przekraczających ich możliwości. Technika nie ma znaczenia. Kolana falują, plecy się gną itd.
Mógłbym tak wymieniać jeszcze długo.

W związku z powyższym mam dwie prośby. Pierwsza do potencjalnych klientów – weryfikujcie swoich przyszłych trenerów. Szukajcie ludzi z doświadczeniem, którzy mają za sobą coś więcej niż kurs weekendowy zrobiony wczoraj i nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z aktywnością ruchową.

Druga prośba jest do trenerów. Jeżeli trafia do was przypadek, z którym nie mieliście styczności poproście o pomoc. Przekażcie klienta osobie bardziej doświadczonej, która pomoże klientowi, a nie mu zaszkodzi. Możecie również zaprosić do współpracy fizjoterapeutę.

Nie uważam się za osobę wszechwiedzącą. Mam wśród swoich znajomych wiele osób, z którymi się konsultuję w konkretnych przypadkach. W sytuacjach opisanych powyżej korzystam z pomocy Aleksandra Kłosiewicza – Kompleksowa Rehabilitacja Medyczna. Od niego dostaję wytyczne i mogę na tej podstawie opracować plan pracy z klientem.

Trener ma pomagać nie tylko poprawić formę, schudnąć, ale też często odzyskać zdrowie. Pomyślcie o tym przed kolejnym treningiem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *