Blog

Dzieci aktywne fizycznie mają znacznie niższe szanse na zapadnięcie na zespół metaboliczny i rozwój chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2.

Dzieci aktywne rzadziej zapadają na zespół metaboliczny jako dorośli

Dzieci aktywne fizycznie mają znacznie niższe szanse na zapadnięcie na zespół metaboliczny i rozwój chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2.

We wrześniowym wydaniu American College of Sports Medicine (ACSM) opublikowano bardzo ciekawe badanie dotyczące zespołu metabolicznego. Przebadano 737 dzieci 1985 – mieli oni wtedy 9,12 i 15 lat. Przeprowadzono testy sprawnościowe składające się z pomiaru:dzieci

siły uścisku obydwu dłoni,

siły zgięcia i wyprostu nóg i rąk,

ilości pompek wykonanych w 30 sekund,

oraz skoku w dal z miejsca.

Następnie dokonano ponownego badania dwadzieścia lat później. Zmierzono obwód talii, poziom cholesterolu HDL, ciśnienie krwi, trój glicerydy i glukozę.

Dzieci z lepszymi wynikami w testach sprawnościowych miały znacznie mniejsze szanse na zapadnięcie na zespół metaboliczny.

Badanie to pokazuje, że powinniśmy zadbać o aktywność fizyczną naszych pociech. Jednak powinniśmy również zadbać o ich dietę, gdyż te dobroczynne efekty mocno zostały pomniejszone u osób z dużym obwodem talii :/
Oznacza to, że praca nad zdrowiem dorosłego człowiek zaczyna się już od urodzenia! Drodzy rodzice… podejdźcie do tej informacji poważnie!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *