Blog

Statyny utrudniają odchudzanie

Naukowcy z Uniwersytetu Missouri odkryli, że leki obniżające cholesterol – statyny hamują odchudzanie i możliwości poprawy zdolności wysiłkowych.

Osoby chore i otyłe/z nadwagą potrzebują ruchu, aby utrzymać organizm w zdrowiu oraz aby utrzymać lub obniżyć masę ciała. Jednak amerykańskie badania pokazują, że rozpoczęcie ćwiczeń pokrywa się w czasie z rozpoczęciem przyjmowania statyn, może utrudnić to odchudzanie i poprawę sprawności/wytrzymałości.statyny

Autor badania uważa, że lekarze powinni bardziej ostrożnie przepisywać tego typu leki osobom otyłym i chorym na cukrzycę typu II. Według wyników jego badań, osoby które przyjmowały statyny poprawiły wydolność tylko o 1,5%. Grupa kontrolna natomiast o 10%. Poza tym w grupie badawczej ilość mitochondriów w mięśniach spadła o 4,5%, a w grupie kontrolnej wzrosła o 13%.

Te dwa parametry pokazują jak statyny mogą negatywnie wpływać na odchudzanie i sprawność ludzi przyjmujących owe leki. Warto zatem porozmawiać czasami z lekarzem czy nie można zastosować innych leków. Nie namawiam natomiast do samodzielnego odstawiania leczenia.

 

Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0735109713014034

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *