Blog

Otyła mama = otyłe dziecko

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Grecji przeprowadzili wspólnie badanie, którego tematem były ciężarne kobiety. Okazało się, że dzieci kobiet, które w tym okresie przytyły pond normę, nie ćwiczyły lub paliły, będą miały nadwagę albo będą nawet otyłe.

Naukowcy przeprowadzili rozmowy telefoniczne z matkami i dziećmi (ponad 10 000 osób) pytając o: wzrost masy ciała w ciąży, palenie, picie alkoholu i aktywność ruchową matki i masę ciał dziecka w wieku ośmiu lat. Stwierdzono, że nadmierny wzrost wagi, papierosy i brak aktywności miały bardzo istotny wpływ na występowanie otyłości u dzieci.otyłe

Jednak wprowadzenie aktywności fizycznej zmniejszało ryzyko otyłości u dzieci, nawet gdy pozostałe czynniki pozostawały bez zmian. W USA zaleca się 150 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo dla kobiet ciężarnych – o ile nie występują komplikacje zdrowotne.

To że w ciąży nie należy palić i pić alkoholu większość osób wie. Jednak teraz należy do tego zestawu dorzucić ćwiczenia i kontrolę masy ciała. Jak to mówił ginekolog moje żony, gdy była w ciąży – proszę jeść dla dwojga, a nie za dwoje 😉 Należy pamiętać, że poprawi to samopoczucie i stan zdrowia nie tylko matki, ale też jeszcze nienarodzonego dziecka. Warto się nad tym poważnie zastanowić, gdyż w grupie wiekowej 10-13 lat mamy najbardziej otyłe dzieci w Europie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *