Blog

Trening na małych obciążeniach pozwala utrzymać mięśnie

Dobra wiadomość dla osób, które nie mogą trenować na dużych ciężarach z powodu choroby, wieku lub kontuzji. Japońscy naukowcy doszli do wniosku, że treningi na mniejszych ciężarach i w dużo wolniejszym tempie pozwalają utrzymać formę.

Naukowcy z Tokio szukali rozwiązania dla osób, które nie mogą trenować na dużych obciążeniach, a chcą utrzymać masę mięśniową. Oczywiście ciężki trening siłowy jest nadal najlepszym rozwiązaniem. Niestety w starszym wieku może być to ryzykowne. Zatem co można zrobić, aby zminimalizować skutki sarkopenii.woman

Naukowcy przebadali 40 osób w wieku 59-76. Badani wykonywali trening nóg dwa razy w tygodniu z obciążeniem 50% maksymalnego obciążenia. Podzielono ich na dwie grupy. Pierwsza wykonywała ruchu w czasie 3 sekund – 1 sekunda ruch koncentryczny, 1 sekunda utrzymanie napięcia, 1 sekunda ruch ekscentryczny. Druga grupa wykonywała ruchy w czasie 7 sekund – 3 sekundy ruch koncentryczny, 1 sekunda utrzymanie napięcia, 3 sekundy ruch ekscentryczny.

Po 12 tygodniach okazało się, że w drugiej grupie nastąpił większy przyrost masy i siły mięśniowej. Nie były to duże przyrosty, jednak chodzi bardziej o efekty antykataboliczny. Naukowcy nie bardzo są w stanie wyjaśnić dlaczego tak się stało. Zaobserwowali jednak, że w drugiej grupie nastąpił większy wyrzut hormonu wzrostu i mniejszy wyrzut kortyzolu.

Jak widać osoby starsze i chore mogą walczyć o utrzymanie masy mięśniowej bez narażania się na kontuzje stawów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *