Blog

HIIT na artretyzm

Artretyzm jest chorobą, która atakuje najczęściej palce rąk i stóp. Powoduje ból i zesztywnienie stawów, co bardzo utrudnia funkcjonowanie.

Do niedawna przy tego typu schorzeniach zalecano ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Jednak naukowcy z Norwegii postanowili sprawdzić jak osoby chore na artretyzm zareagują na HIIT, który dużo lepiej poprawia wytrzymałość. Może na chorobę również będzie lepszy?artretyzm

Badanie przeprowadzono na osiemnastu kobietach w wieku 20-49 lat chorych na artretyzm. Uczestniczki wykonywały HIIT dwa razy w tygodniu na rowerze. Badacze nie zaobserwowali żadnych negatywnych efektów tego treningu. Wręcz przeciwnie. Stany zapalne stawów się zmniejszyły, a wytrzymałość poprawiła. Do tego nieznacznie obniżył się poziom tłuszczu, obwód talii oraz podniosła masa mięśniowa.

Badanie składało się z 5 minut rozgrzewki na poziomie 70% tętna maksymalnego. Potem następowały cztery powtórzenia interwałów składające się z czterominutowych przyśpieszeń (80-95% tętna maksymalnego) przeplatanych trzyminutowymi przerwami (70% tętna maks.). Całkowity czas treningu wynosił 35 minut.

Niestety potrzeba więcej badań na osobach chorych na artretyzm, aby potwierdzić te rewelacje, gdyż grupa badawcza była dość mała.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *