Blog

Witaminy C i E mogą utrudniać trening wytrzymałościowy

Jeszcze do niedawna uważano, że sportowcy powinni stosować jak największe dawki antyoksydantów (witaminy C i E). Niestety kolejne badania pokazują coś zupełnie innego.witaminy C i E

Suplementy zawierające duże dawki witaminy C i E są powszechnie stosowane przez osoby aktywne i sportowców. Naukowcy z Norwegii przebadali 54 zdrowych mężczyzn i kobiet. Podawano im 1000 mg witaminy C i 235 mg witaminy E lub placebo. Wykonywali oni 3-4 treningi biegowe tygodniowo.

Przed i po badaniu wykonano testy sprawnościowe, badania krwi oraz biopsje mięśni.

Naukowcy stwierdzili brak wpływu na maksymalny pobór tlenu i wynik biegu wahadłowego. Natomiast zaobserwowali wzrost markerów informujących o tworzeniu się nowych mitochondriów jedynie w grupie… placebo!

Naukowcy mówią o potrzebie dalszych badań celem poznania mechanizmów tego zjawiska. Natomiast uważają, że może to być związane właśnie z antyoksydacyjnym działaniem tych witamin. Trening ma prowadzić do uszkodzeń mięśni, które następnie odbudowują się i poprawiają siłę, wytrzymałość itd. Zmniejszenie uszkodzeń może prowadzić do zmniejszenia efektów treningu.

Jest to kolejne badanie pokazujące, że bardzo duże dawki antyutleniaczy (witaminy C i E – w tym wypadku) wcale nie muszą być korzystne.

Witamina C sprawia, że treningi osób otyłych są łatwiejsze

jaroslawgdak August 2, 2012

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *