Blog

Trening powodował stabilizację ciśnienia, a nawet jego spadek. Można zatem uznać, że działa prewencyjnie na nadciśnienie, a nawet leczniczo.

Trening siłowy na nadciśnienie

Zazwyczaj, gdy pacjent ma nadciśnienie, lekarze odradzają trening siłowy. Uważają bowiem, że tego rodzaju ćwiczenia podniosą je jeszcze bardziej. Czy tak jest naprawdę?

Wiadomo, że ćwiczenia aerobowe o średniej intensywności skutecznie obniżają ciśnienie. Jednak dużonadciśnienie mniej wiadomo na temat takiego efektu w efekcie wykonywania ćwiczeń siłowych. W trakcie wykonywania ćwiczeń siłowych z dużym obciążeniem może rosnąć ciśnienie. Dla osób mających nadciśnienie ten wzrost może być niebezpieczny. Jednak istnieją dowody na to, że odpowiedni sposób oddychania może temu przeciwdziałać.

Badania jednak pokazują, że w pierwszej godzinie po treningu ciśnienie spada zarówno u zdrowych osób, jak i tych z wysokim ciśnieniem. To sugeruje, że trening siłowy może pozytywnie wpływać na ciśnienie krwi.

Naukowcy postanowili sprawdzić wpływ treningu siłowego na kobiety chore na nadciśnienie, które są leczone. W badaniu wzięły udział 32 kobiety w wieku 60-75 lat. Uczestniczki trenowały siłowo trzy dni w tygodniu. Kobiety wykonywały siedem ćwiczeń – 3 serie każdego. Zaczynały od 60% RPM i kończyły na 80% RPM. Grupa kontrolna nie wykonywała ćwiczeń w ogóle.

Wyniki okazały się dość interesujące. Kobiety przyjmujące leki mogły trenować bez problemu, choć obciążenie musiało być zwiększane dość ostrożnie. Trening powodował stabilizację ciśnienia, a nawet jego spadek. Można zatem uznać, że działa prewencyjnie na nadciśnienie, a nawet leczniczo. Wynika z tego, że osoby mające nadciśnienie nie powinny się bać treningu siłowego, o ile jest on odpowiednio prowadzony.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *