Blog

N-acetylocysteina osłabia regenerację

N-acetylocysteina to silny antyoksydant dość często stosowany przez sportowców i osoby trenujące rekreacyjnie. Znaleźć ją można w wielu produktach okołotreningowych.

Osoby trenujące przyjmują n-acetylcysteinę aby chronić swoje mięśnie i zmniejszać ból potreningowy, gdyż to silny antyoksydant. Jednak Greccy naukowcy odkryli, że pogarsza ona regenerację.
n-acetylocysteina

N-acetylocysteina jest prekursorem glutationu. Na temat tego ostatniego można by pisać dużo – silny antyoksydant, odtruwa organizm, wzmacnia układ odpornościowy itd. Jednak n-acetylocysteina może osłabiać reakcje zapalne komórek, a te są potrzebne do przyrostów/superkompenscji. Zatem stosować czy nie?

Z tego powodu naukowcy poddali testom 10 rekreacyjnie trenujących osób. Badani wykonywali 20 serii po 15 powtórzeń na mięśnie czworogłowe ud. N-acetylocysteina podawana była w ilości 20 mg na kilogram masy ciała podzielone na 3 porcje.

Po ośmiu dniach zwiększyło się stężenie glutationu w mięśniach i zmniejszyło się TBARS – wskaźnik aktywności wolnych rodników. Do tego mniejsze były DOMSy. Wygląda na to, że jest super. Nie do końca. Niestety regeneracja przebiegała gorzej niż u osób nie przyjmujących n-acetylocysteiny.

N-acetylocysteina obniża wydzielanie białek zapalnych oraz kinaz anabolicznych takich jak: Akt, mTOR i MyoD w komórkach mięśniowych. Jak już wspomniałem stany zapalne są nam potrzebne do rozwoju. Gdy jest ich za mało, a do tego blokowane są sygnały anaboliczne, to nie mamy co liczyć na spektakularne efekty.

Jak widać to już nie pierwsze badanie, które potwierdza, iż stosowanie silnych antyoksydantów może osłabiać wyniki sportowe.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *