Intensywny trening po przeszczepie serca może pomóc pacjentom uzyskać wyższy poziom wydolności wysiłkowej oraz doprowadzić do lepszej kontroli ciśnienia krwi niż trening o umiarkowanej aktywności fizycznej. Taka teza pojawiła się w najnowszych badaniach, które zostały opublikowane w American Journal of Traspalantion.
Naukowcy swoje twierdzenie argumentują tym, że złożone kilkuminutowe ćwiczenia powodują podwyższenie tętna do maksymalnego poziomu są o wiele bezpieczniejsze i bardziej wydajne w porównaniu do tych, które angażują pojedyncze grupy mięśniowe.
Grupa badawcza kierowana przez dr Christian Dall na Uniwersytecie w Kopenhadze starała się sprawdzić, czy intensywny trening po przeszczepie serca jest wskazany, czy może jednak pacjenci powinni trzymać się zaleceń i nie forsować serca.
Intensywny trening po przeszczepie serca
Naukowcy dokonali porównania między osobami, które realizowały 12 tygodniowy intensywny trening po przeszczepie serca, a tymi co zdecydowali się na 16 tygodniowy cykl systematycznych ćwiczeń, ale o stopniu intensywności umiarkowanym. W obu grupach badawczych chętni biorący udział w eksperymencie od ponad roku byli właścicielami nowego narządu sercowego.
Badanie wykazało, że intensywny trening po przeszczepie serca ma wpływ na poprawę wydolności fizycznej i unormowanie ciśnienia tętniczego. Wykonując ćwiczenia w stopniu wyjątkowo angażującym cały układ ruchowy zużycie tlenu wzrosło o 17 proc., natomiast o 10 proc. u osób, które swój trening prowadzą na poziomie umiarkowanym.
Intensywny trening po przeszczepie serca – unormowane ciśnienie krwi
Ciśnienie krwi widocznie spadło u pacjentów w gronie osób z intensywnym planem ćwiczeń, jednocześnie badania dowiodły, że poziom ciśnienia nie zmienił się u osób z umiarkowaną intensywnością treningów.