Blog

Ashwagandha poprawia sylwetkę i nie tylko…

Od jakiegoś czasu interesuje mnie Ashwagandha. Chcę w najbliższym czasie wypróbować to zioło. Z tego powodu studiuję różne badania na jego temat. Jednym z nich postanowiłem się podzielić.

Naukowcy z Indii (gdzie ashwagandha jest bardzo popularna) postanowili zbadać wpływ tego zioła na zdrowe, młode osoby. Przebadali 12 mężczyzn i 6 kobiet w wieku 18-30 lat. Grupie podawano ashwagandha w ilości 750 mg przez pierwsze dziesięć dni. Przez kolejne dziesięć było to 1000 mg, a przez ostanie dziesięć 1250 mg. Dawka dzienna była dzielona na dwie porcje.

 ashwagandha

Naukowcy pierwszy raz zbadali uczestników jeszcze przed rozpoczęciem podawania ashwagandha. Badanie było powtarzane jeszcze trzy razy: po 11 dniach, po 21 dniach i po 31 dniach.

Po 3o dniach badania uczestnicy zanotowali średni wzrost mięśni o 2 kg i spadek o 2% tkanki tłuszczowej. Poza tym okazało się, że nastąpił wzrost siły mięśni rąk, czworogłowych ud i dolnej części pleców. Wzrost siły w rękach nie był istotny statystycznie. Kolejna dobra wiadomość, to… znaczny spadek stężenia trójglicerydów i cholesterolu LDL. Poza tym badani odczuwali wzmożony popęd seksualny.

Oczywiście to tylko kilka aspektów działania ashwagandha. Tylko je badano tym razem. Poza tym liczne źródła donoszą, ża ashwagandha również: spowalnia procesy starzenia się, neutralizuje stres, wzmacnia funkcjonowanie wątroby i nerek, poprawia pamięć i sen, działa uspokajająco, reguluje układ hormonalny i hamuje siwienie włosów. Ponadto zwiększa wydolność fizyczną, koordynację psychomotoryczną i zmniejsza czas reakcji.

Sam postanowiłem wypróbować ashwaganda. Myślę, że wart przyjrzeć się jeszcze bliżej tej roślinie, gdyż jej zastosowanie może przynieść wiele korzyści przeciętnemu Kowalskiemu oraz sportowcom i ludziom aktywnym.

3 komentarze

 1. Anna Radko

  Ciekawe zioło, aż sama pójdę do hinduskiego sklepu by wypróbować 🙂

 2. REMEDIUM

  Czy można wierzyć „naukowcom” z Indii, jedynym jak na razie producentom i dystrybutorom tego zioła. Odpowiedź w moim pytaniu retorycznym.

  1. jaroslawgdak

   Zapewne 🙂 , ale jest wiele pozytywnych opinii od ludzi stosujących.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *